Sözde Değil Özde İtibar Yönetimi

Bazı yenilikler vardır, sırf moda olduğu için girer hayatımıza. Bazı ürünler vardır, sırf birileri kullanıyor diye kullanmaya başlarız. Moda rüzgarıdır size alıp götürür, sağını solunu, önünü arkasını iyice düşünmeden kapılır gideriz. Markalar içinde “sosyal medya” da olmak böyle birşey şimdilerde. En azından pek çoğu için.

Aslında “sosyal medya” nı fazlaca dillendirilmiş olması, şişen bir balona dönüşmesi beni oldukça endişelendiriyor. Konunun özünden uzaklaştırıyor gibi hissediyorum. Sosyal medya yerine E-PR ve yahut “internette itibar yönetimi” desek daha iyi olacak. Çünkü konunun özünde bu var. Kimi zaman amacı unutmak sizi komik durumlara düşürebiliyor. Amacın itibar yönetimi olduğunu unutup, sadece twitter hesabına sahip olmak ve oraya birşeyler girivermek olarak algılanıyor mesela.

Bunu yakınlarda yaşadığımız bir olayda apaçık gördük. Superonline “Adil Kullanım Koşulları” adı altında, yüksek hızlı fiber internet abonelerinin internetlerinin belirli bir veri boyutunu geçen aşımlarda kısıtlayacağını duyurdu. Muhtemelen bu işle görevlendirilmiş sosyal medya dehası(!) arkadaşımız bunu hemen olduğu gibi FriendFeed hesabına giriverdi. İşte ne olduysa ondan sonra oldu.

Bir kere yaptığınız iş, her ne kadar ismine adil falan deseniz de, sözünden dönmek. Biz başta hesaplayamadık bunu, ama şimdi anladık ki bu böyle olmuyor o yüzden kota koymaya karar verdik demek , sözünden dönmektir ve hoş karşılanmaz. Bunu bir tanıdığım da yapsa böyle, çalıştığım bir firma da yapsa böyle. Bu zaten baştan yanlış. Ancak değineceğim konu bunun nasıl sosyal medyada iyi yönetilemediği ile ilgili.

Madem bu şekilde bir yakışıksız karar aldınız, neden bunu FriendFeed hesabında yayınlıyorsunuz? Evet şirket haberlerinde yayınlarsınız, abonelerinize bilgilendirici mail atmalısınız hepsi tamam. Ancak FF de bunu bir başlık olarak açarsanız, kızgın aboneler, abone olmayı düşünenler, düşünmese bile interneti kullanan bir sürü insan sizi rezil eder, yerin dibine sokar. Nitekim de öyle oldu. http://friendfeed.com/superonline/544d1fa3/adil-kullanm-kosullar-hakknda adresinde görebileceğiniz gibi. Superonline’ın açmış olduğu konunun altında 100 e yakın olumsuz yorum var. Terbiyesizlik bu diyenine mi, sövenine mi aboneliği iptal ettireceğim diyenine mi rastlarsınız hepsi var. Üstelik superonline yetkilisi çıkıp 2 laf edemiyor, feedi de kilitlemediği için bu böylece artarak devam ediyor. Buyurun işte itibar(!) yönetimi budur.

Her zaman söylüyoruz. Sosyal medya bir moda akımı olabilir. Ama bunun için burada olmanıza hiç gerek yok. Madem varsınız, adımlarınızı dikkatli atmalısınız. Aksi halde dertsiz başınıza dert alırsınız. Benden söylemesi!

Sözde Değil Özde İtibar Yönetimi” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir