Sosyal Medya’da Aref Dalgası

Bir çoğunuz bilirsiniz, bir TV kanalında uzunca bir süredir “Yetenek Sizsiniz”isimli bir program yayında. Acun Ilıcalı’nın yapımcılığını üstlendiği esasen yurtdışı örneklerinden devşirme bir program. Tahmin edebileceğiniz gibi Türk halkı tarfaından fazlasıyla seviliyor.

Yazıma konu olan programın kendisi değil, programda yer alan yeteneklerden birinin internette bilhassa sosyal paylaşım platformlarındaki virütik yayılımı. Aynı zamanda kendiliğinden viral etki taşıyan bu olayın, pazarlama profesyonellerine örnek teşkil edecek bir case study (başarı hikayesi) olması.

Önce biraz viralden bahsetmek istiyorum. Viral kelime itibari ile virüs yoluyla, virüsle alakalı anlamına gelir. Pazarlama profesyonelleri fikrin dijital ortamda virüs gibi yayılması, dilden dile aktarılmasını viral olarak algılarlar. Video paylaşımının sosyal platformlarda en çok vakit harcanan ve en çok paylaşılan meta olduğunu düşündüğümüzde, viral projelerin büyük oranda viral videolardanoluştuğunu tahmin edebiliriz.

İki tip viral vadır. Birincisi özünde viral etki taşıyan, doğal olarak yayılan virallerdir. Örneğin İnternet Mahir benim hatırladığım en eski virallerdendi. “I kiss You” sloganı, ilginç tipi, kendine has uslubuyla bir dönemin en tanınmış Türk ünlüsü olduğunu bile söyleyenebilir. Sosyal ortamların bu derece yaygın olmadığı zamanda bile e-posta listeleri, ağızdan ağıza yayılım ve kısıtlı sosyal paylaşım platformları ile dünyada en çok ziyaret edilen kişisel sitelerden biri olmuştu http://www.ikissyou.org . İkincisi aslında pazarlama veya tanıtım amaçlı hazırlanmış kurgu virallerdir. Genelde video olarak hazırlanan, sosyal ortamlarda yayılım (seeding), PR ve reklam yolu ile paylaşımı sağlanan projelerdir. Viral videoların başarısı insanların ne derece paylaştığı, benimsediği ve sahiplendiği ile ölçülür. Benim hatırladığım en iyi viral Mentos viralidir ki youtube da kullanıcılar tarafından oluşturulmuş 5.000 den fazla video var.

Yine Türkiye’den hatırladığım en iyi viral Gittigidiyor’un hazırlamış olduğu “Fulyanın İntikamı” virali. Özetle, Fulya sevgilisi olan Mert’ten kendisini en yakın arkadaşı Begüm ile aldatması üzerine ayrılır ve Mert’le olan ilişkisinden geriye kalan bazı özel eşyaları gittigidiyor.com’da satmaya karar verir. Bunu da sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak sevgilisinden intikam alır.

Yine bu viralin devamında kullanıcıların kendi çektikleri videolarla, virali sürdürdükleri ve bir gündem oluşturduklarını gördük ki, ilgili viralin ne derece başarılı olduğunu görmüş olduk böylelikle.Yine yazımıza konu olan sihirbaz Aref e dönelim. Bir üst paragrafta bahsettiğim doğal virale örnek olabilecek bir konu Aref’in videoları. Öncelikle başarılı ilzyon gösterileri olduğunu söylemeliyiz. Yani aslında videolar paylaşılmaya değer bir içeriğe sahip. İkincisi ülkemizde halen çok güçlü olan TV de yayımlanan, üstelikte en çok seyredilen bir saatte yayımlanan program videolara bir push etkisi yaratmış. Bu etkiyle beraber de ilgili içeriğin paylaşımı inanılmaz boyutlara gelmiş. Şimdi isterseniz sayılarla inceleyelim :

Arefle ilgili facebookta 100 den fazla hayran sayfasına rastladım ki bunlardan biri yaklaşık 500.000 üyeliydi.

Yine youtube da “aref” araması ile eşleşen 4120 video buldum. Aynı sayı Dailymotion da 124, İzlesene.com da 6, AkıllıTV.com da 18 idi.

Aref in paylaşım sitelerindeki videolarından ziyade dikkatimi çeken ve viral bir videoya dönüştüğünün bana göre en bariz delili, aref dışındaki kişilerin de Arefle ilgili video içerikleri üretip bunu paylaşım sitelerine yüklemeleri idi.

Örneğin, tugcannn isimli kullanıcının Aref in ilizyon gösterilerindeki sırları açıkladığı videoları, 2 bölüm halinde sunması. Videolara şu adresten ulaşabilirsiniz :

 
Yine turkishagarino ve reten adlı kullanıcıların yüklediği videolar da, Aref in en dikkat çeken numarasının sırrını ortaya çıkarıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=3xMjDyhWP-8

http://www.youtube.com/watch?v=KBJNycWjazQ

Sonuç olarak, Aref in videoları gerek sosyal medya sitelerinde paylaşımı, gerekse kullanıcı katılımı ile viral bir video olmuş durumda. Tabiki dijital pazarlamacılara ders niteliğinde izler bırakarak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir