Sıkça Gördüğüm Bir Kullanılabilirlik Hatası

Bir işletmecinin sıkça yaptığı hata nedir diye sorsanız tereddütsüz, “işletmesini içeriden izlemektir” derim. Pazarlamada buna işletme körlüğü deniliyor. Maalesef sıkça rastlıyoruz bu körlüğe. Mantık basit, işletme içindeki kişilerin kurdukları sistemin kusursuz olduğuna dair kuvvetli bir inançları vardır. Bir şekilde işleyen sistemlerinin eksikleri olduğuna inanmazlar, varsa da göremezler. Böyle durumlarda dışarıdan bir göze ihtiyaç vardır.

Biz dijital pazarlamacıların da bu noktada duyduğu dışarıdan göz, kullanıcılar olmalı. Tüm dijital pazarlama süreçlerini kullanıcı odaklı tasarlamak en iyisi. Öyle ki, bu kullanıcı odaklılık, deneyiminde önüne geçiyor.

Web sitemizi tasarlarken acaba kullanıcıları ne derece düşünüyoruz? Mesela kendi çözünürlüğümüzde ve büyük ekranımızda harika gözüken web sitemiz acaba kullanıcılarda nasıl gözüküyor? Kolayca bulduğumuz bir buton aynı kolaylıkla kullanıcılar tarafından bulunabiliyor mu?

Aşağıda geçenlerde gördüğüm bir web sitesindeki kullanılabilirlik hatasına değineceğim. Buna benzer hataları bir çok web sitesinde de gördüm.

Web sitelerini gezinen, çoğunlukla da notebook kullanan kullanıcılar, web sitesinin içeriğinin değiştiğini anlamıyorlar. Bu şekilde sanki web sayfası çalışmıyormuş izlenimine kapılabiliyorlar. Bunun temel nedeni değişen içeriğin, kullanıcının göz hizasının altında kalıyor olması.

Aşağıda yer alan web sitesine baktığınızda güzel bir tasarıma sahip gözüküyor. Ancak site menüsü bir notebook ekranında ekranın yarısından aşağıda gözüküyor. İçeriğe ulaşmanız ancak scrool ile mümkün.

Daha da kötüsü eğer bir linke tıklarsanız, üst kısım aynı kalmak kaydı ile sadece menü altında iletişimin sağındaki bölüm değişiyor. Oysa ki dikkatli olmayan bir kullanıcı içeriğin değiştiğini göremeyebilir ve kullanıcı da web sitesi çalışmıyor düşüncesi oluşabilir.

 

 

 

 

 

Sadece siyah kutu içindeki alanda yer alan içerik değişiyor. Bu alan ise, ekranın en altında yer alıyor ve bir çok ekranda ya gözükmüyor ya da belli belirsiz gözüküyor.

Bu tür bir yanılgıyı engellemek için,

1. Menü ve içerik mümkün olduğunda göz hizasında, üstte veya solda olmalı.

2. Ana sayfa ve alt sayfa template leri mutlaka birbirinden farklı olmalı.

3. İçeriğe scrool yapmadan ulaşma mümkün kılınmalı.

maddeleri uygulanabilir.

Unutmayalım, en iyi web sitesi, kullanıcıların en kolay kullanabildikleri web sitesidir. Web sitemizi biz kullanalım diye değil, kullanıcılar için tasarlıyoruz.

Öyleyse sitemize dış bir gözle baktıralım ve kullanıcıları birinci önceliğe alalım…

Sıkça Gördüğüm Bir Kullanılabilirlik Hatası” üzerine 2 düşünce

  1. A_M_D

    Evet, bu durum benim başıma da sık sık geliyor. Ben, mesela opera kullanıyorum, eskiden sayfa yenilendiğinde sekmenin rengi değişiyordu. Yine sayfalarda da böyle bir bir şey yapılabilir mi diye düşünmeye başladım.

    Reply
  2. cihangir topal

    Bu konuda tasarımcı arkadaşlarımla çok tartıştım söyledikleri şey ben böyle bakarım ben böyle ararım fakat herkes aynı sevide kullanıcı değildir

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir