Arama Motorlarının Tarihçesi

Arama Motorlarının tarihçesi 1990’ akadar uzanır. İlk arama motoru 1990 yılında, Kanada Montreal Üniversitesinde, FTP üzerindeki dosyaları bulmak için geliştirilmişti.

Günümüz arama motorlarının temelini oluşturan bot sistemini kullanan ilk arama motoru Web Crawler, Washington Üniversitesinde geliştirildi. Bot sistemi, kullanıcıların aradıkları kelimelerle, aranılan web siteler arasında, içeriği en uygun sonucu bulmayı hedeflemekteydi.

Web Crawler’ın çıkışından sonra Lycos, Infoseek ve Altavista arama motorları geliştirildi. Altavista, Web Crawler’ı satın alarak güçlendi. Bu 3 arama motoru uzunca bir süre arama pazarında yer aldılar.

Yahoo ise 1994 yılında Yahoo!Directory’i kurarak, firma bilgilerini kendine ait bir veritabanında toplamaya başladı. Ancak daha sonra sadece kendi veritabanı değil, webin bütününü tarayacak bir yapıya geçti. 200 milyon sayfayı tarayabilen ilk arama motoru olan Fast Search’ü satın aldı.

Google Kuruluyor

Arama pazarında bunlar yaşanırken, 1995 yılında Google’ın kurucuları Larry ve Sergey Stanford Üniversitesi’nde tanışmışlardı. Ocak 1996’da ise BackRub adındaki arama motorunu yapmak için çalışmaya başladılar. Sunucuların fiyatları epey pahalı olduğu sebebiyle Larry düşük kapasiteli bilgisayardan epey başarılı bir sunucu ortaya çıkatır ve BackRub bu sunucu üzerinde çalışmaya başlar. “BackRub” adı arama motorunun sitelerden geriye dönük bağlantıları çözümlemesi fikri üzerine kurulur ve bu teknolojini başarısı kısa sürede kampüs içinde yayılır.
Bir süre sonra Larry ve Sergey, doktora tezlerini bir kenara bırakıp projeleri için yatırım aramaya başlarlar. Başarısız bir kaç denemeden sonra, Sun Microsystems’in kurucularından Andy Bechtolsheim kendilerine 1998 Ağustos ayında 100.000 Usd’lik bir çek yazar. Böylece Google’ın ilk temeli atılmış olur.

Çokça merak edilen bir konuda Google kelimesinin nereden geldiğidir. Google kelimesi Milton Sirrota tarafından, Kasnel ve James Newman’ın yayınlamış oldukları “Matematik ve düş Gücü” adlı kitapla ünlenen googol kelimesinin üzerinde oynanmasıyla bulunmuştur. Googol 1 den sonra 100 adet sıfırın geldiği bir rakamı ifade eder.

Google aramadaki başarısını, diğer alanlarda da tekrarladı. Bir çok ürün gelştiri ve irili ufaklı onlarca şirket satın aldı. 2000 Adwords reklamlarını CPM bazında satmaya başladı. 2002 Adwords’ü açık arttırma yerine dönüştürdü. 2003 yılında Adsense programını devreye aldı. 2005 yılında Google Maps ve Google Analytics hizmete girdi. 2006 Google Video açıldı ve Youtube.com’u satın aldı.

Arama Motorlarının Tarihçesi” üzerine bir düşünce

  1. Kareli gömlekli adam

    Altavistayı okuyunca tuhaf oldum. Şöyle bir geriye baktım. Tam 14 yıldır internet kullanıyormuşuz. Ne günlerdi, bir sayfanın açılması için dakikalarca beklerdik. Şimdi 3 sn. içinde gelmezse hemen kapatıyorum. Çünkü gelse bile bu sitede bu hızla dolaşamam düşüncesi geliyor, daha doğrusu geçmiş aklıma geliyor hemen kaçıyorum bu sayfadan.

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir