Landing Page Yapmaya Hazırmısınız?

Geçenlerde bir web sitesinde gördüğüm bir banner (Google reklamı idi) dikkatimi çekti. Siberalem.com güzel bir banner hazırlamış, üye toplamaya çalışıyor. Böyle bir banner gördüğümde mutlaka tıklar ve reklamı incelerim. Reklam metni nasıl, iniş sayfası ile reklam metni uyumu var mı?, iniş sayfasında kullanıcı deneyimi analizi yapılmış mı?…

Siberalem’in reklamları şöyle olmuş böyle olmuş olayına girmiyorum. Ancak iniş sayfası (Landing Page) de ciddi hatalar var.  Bu hatalarla reklam devam eder, üyede alırsın. Peki dönüşüm oranları?

Bu tür üyelik hedefleyen sitelerde öncelikli hedefimiz, ziyaretçileri üye yapmaktır. Bunun içinde mutlaka üyelik formu scroolun üstünde ve yüksek görünürlükte olmalıdır.

Bu işi benim bildiğim en iyi mobil pazarlama yapanlar bilir. Cep telefonumuza melodi satmaya çalışan o reklamları ve reklama tıklandığında gidilen sayfaları hatırlayın.

İsterseniz beraber inceleyelim…

Resmin büyük hali için buraya tıklayınız.

—-

1. Resimde 2 numaralı alan üyelik formu alanı, en önemli alan. Oysa sayfanın altında. Kullanıcı onca yazıyı okur, okuduktan sonrada gözünden kaçırmazsa üye olacak. Bu alan 1 numaralı yerde olmalı idi. Yani 1 ve 2 yer değiştirmeliydi.

2. 1 numaralı alan yukarı çıktığında “Kaydet” yerine daha farklı bir cümle seçilmeli. Landing page hazırlanırken önemli bir kuraldır, kelime hareket ettirici (call to action) olmalı. Kaydet böyle bir kelime mi sizce. Peki kaydet yerine ne olabilirdi? Örneğin : “Üye Ol”, “Hemen Katıl”, “Şimdi Üye Ol”, “Hemen Kaydol” vb…

3. Slogan vaadi vermeli, hedefe yöneltmeli. Sloganımız gayet güzel peki hedefe yöneltiyor mu? Bence değil. “aşkı ve heyecanı yaşamak için siberaleme üye olun” daha iyi olabilirdi.

Elbetteki tüm bunlar yeterli değil. Bunun dışında mutlaka conversion optimizer aracı ile test yapılmalı. Birden fazla landing page ile bu test sürdürülüp en iyi sonuç veren sayfa üzerinde devam edilmeli.

Umarım reklam verenlerimiz Adwords’ü sadece anahtar kelime girilen bir araç olarak değil, dönüşümleri ve kullanıcı deneyimini de kapsayan bir süreç olarak değerlendirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir