Landing Page Yapmaya Hazırmısınız?

Geçenlerde bir web sitesinde gördüğüm bir banner (Google reklamı idi) dikkatimi çekti. Siberalem.com güzel bir banner hazırlamış, üye toplamaya çalışıyor. Böyle bir banner gördüğümde mutlaka tıklar ve reklamı incelerim. Reklam metni nasıl, iniş sayfası ile reklam metni uyumu var mı?, iniş sayfasında kullanıcı deneyimi analizi yapılmış mı?…

Siberalem’in reklamları şöyle olmuş böyle olmuş olayına girmiyorum. Ancak iniş sayfası (Landing Page) de ciddi hatalar var.  Bu hatalarla reklam devam eder, üyede alırsın. Peki dönüşüm oranları?

Bu tür üyelik hedefleyen sitelerde öncelikli hedefimiz, ziyaretçileri üye yapmaktır. Bunun içinde mutlaka üyelik formu scroolun üstünde ve yüksek görünürlükte olmalıdır.

Bu işi benim bildiğim en iyi mobil pazarlama yapanlar bilir. Cep telefonumuza melodi satmaya çalışan o reklamları ve reklama tıklandığında gidilen sayfaları hatırlayın.

İsterseniz beraber inceleyelim…

Resmin büyük hali için buraya tıklayınız.

siberalem

1. Resimde 2 numaralı alan üyelik formu alanı, en önemli alan. Oysa sayfanın altında. Kullanıcı onca yazıyı okur, okuduktan sonrada gözünden kaçırmazsa üye olacak. Bu alan 1 numaralı yerde olmalı idi. Yani 1 ve 2 yer değiştirmeliydi.

2. 1 numaralı alan yukarı çıktığında “Kaydet” yerine daha farklı bir cümle seçilmeli. Landing page hazırlanırken önemli bir kuraldır, kelime hareket ettirici (call to action) olmalı. Kaydet böyle bir kelime mi sizce. Peki kaydet yerine ne olabilirdi? Örneğin : “Üye Ol”, “Hemen Katıl”, “Şimdi Üye Ol”, “Hemen Kaydol” vb…

3. Slogan vaadi vermeli, hedefe yöneltmeli. Sloganımız gayet güzel peki hedefe yöneltiyor mu? Bence değil. “aşkı ve heyecanı yaşamak için siberaleme üye olun” daha iyi olabilirdi.

Elbetteki tüm bunlar yeterli değil. Bunun dışında mutlaka conversion optimizer aracı ile test yapılmalı. Birden fazla landing page ile bu test sürdürülüp en iyi sonuç veren sayfa üzerinde devam edilmeli.

Umarım reklam verenlerimiz Adwords’ü sadece anahtar kelime girilen bir araç olarak değil, dönüşümleri ve kullanıcı deneyimini de kapsayan bir süreç olarak değerlendirirler.

Landing Page Yapmaya Hazırmısınız?” üzerine 6 düşünce

 1. Volkan Inanc Post author

  Haklısın Oğuzhan. Mutlaka A/B veya Multivare testler yapılmalı. yüksek trafik olacağını tahmin ettiğimden Multiware test daha iyi sonuç verecektir. Ancak şu var ki, bazı şeyleri test etmeye gerek olmadan tecrübe ile görebilirsin. Hatta bazen ona bile gerek kalmaz. Yapılmış iyi iniş sayfalarını örnek alırsın olur biter. Yazıma konu ettiğim kampanya da bunları hiç birine dikkat edilmemişti.

  Reply
 2. Serdar Taylans

  Landing page’in koduna bakarsanız zaten conversion optimizer kullandıklarını görürsünüz. Kesin başka landing pagelerde denemişler. Yorum yazmadan önce siteleri dikkatlice incelemenizi tavsiye ederim.

  Reply
 3. Volkan Inanc Post author

  Serdar merhaba,

  Yazıda asıl değinmek istediğim konu mevcut ekran görüntüsünde yer alan yanlışlıklardı. Ayrıca landing page link vermedim acaba o kodların yerleştirilmiş olduğunu nasıl anladın 🙂

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir