Facebook Paylaşımda Açık Ara Lider

Chart Of The Day de, insanların bilgi paylaşımında en çok FaceBook’u kullandıklarını gördüm. İşin ilginci en temel ve eski paylaşım yolumuz olan e-posta ile paylaşımın %11 lerde kalıp, Facebook (%24) un arkasında kalarak neredeyse Twitter(%10,8)’a eşit olması. Bunun temel nedeni, Facebook’un kolay paylaşım ortamı oluşturmasının yanında birden fazla katılımcının dahil olabildiği daha sosyal bir ortam olması. Twitter ın bu yükselişinin fonksiyonalitesinden gelmediğini, tamamen basitlik ve kolay paylaşım üzerine yükseldiğini düşünüyorum.

facebook_leads_sharing

Kullanıcı deneyimi, kolay kullanım, hızlı yükleme o kadar önemli ki başarılı iş modelleri hep bunlar üzerinde yükseliyor. Örneğin Google, Twitter, Facebook… Facebook’da yapılan paylaşımların büyük çoğunluğunu videolar oluşturuyor. Böyle olmasının nedeni ne sizce? Eğer videoların üzerine gelindiğinde sayfadan ayrılmaksızın küçük bir boyutta videoyu seyredemiyor olsa idik bu kadar video paylaşımını facebook üzerinden yapmayı seçermiydik?

Facebook Paylaşımda Açık Ara Lider” üzerine 2 düşünce

 1. Cemil Günel

  Chris Brogan’ın sizin yazınızda değindiğiniz konu hakkında(başarılı iş modelleri) güzel bir yazısı var görmüşsündür diye tahmin ediyorum ama yine de link vereyim.
  http://www.openforum.com/idea-hub/topics/the-world/article/small-simple-and-shared-the-three-ss-for-2010-chris-brogan

  Facebook kendi ekosistemini kurdu insanlar herşeyi oradan hallediyor başka bir şeye ihtiyaç duymuyorlar hatta netbook türü bilgisayarların çıkışına bile ön ayak olduklarını düşünüyorum 🙂

  Saygılar.

  Reply
 2. Volkan Inanc Post author

  Evet bu yazıda da bahsi geçen şey, tamamen iş modellerinin başarısını anlatıyor bize. Şu an nerede olduğunu hatırlamıyorum aama bize Google dan verilen bir kitapçık vardı. Orada Google’ın prensipleri vardı madde madde. Chris in yazısında değindiği 3 madde ve fazlası. Aklımda kalan bir tanesi şuydu : Do not Evil.. Bir ara onuda paylaşabilirim.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir