Yeni Google Algoritması Yayıncılara ne Getirecek ?

Daha önceki Yeni Google Algoritması Yayıncılara ne Getirecek başlıklı yazımızda, Google algoritmasında yapılan değişikliği incelemiştik.
Aslında yayıncılar cephesinde henüz olgunlaşmış veriler yok ve buna bağlı olarak da sağlıklı bir değerlendirme yapma şansı kısıtlı. Ancak bu ilk izlenim niteliğinde olan görüşleri sizinle paylaşmak istiyoruz. Türkiye’de önemli yayıncılar ve SEM uzmanlarından bu konuda görüşlerini istedim. Aşağıda şimdiye kadar elime ulaşan görüşler var. Sonrasında ekenecek görüşler oldukça yazıyı güncelleyeceğim.

Yayıncılara şu soruyu sordum :

” Google’ın yeni algoritması ile taze içeriğe verdiği önem arttı. Bu değişiklikle arama sonuçlarının %35 oranında değişeceği öngörülüyor ki, bu şimdiye dek görülen en köklü değişikliklerden biri olacak. Sizce bu değişiklikle taze içerik, tematik öneme göre daha fazla mı önem kazandı? Yayıncılar cephesinde nasıl değişikliklere neden olacak? Ayrıca siz bu değişikliği trafiklerinizde nasıl hissettiniz? “

M. Yalçın Parmaksız / Beyazperde.com Pazarlama Müdürü

Google’ın panda güncellemesi ve Google+’a yaptığı yatırımlar sonrasında böyle bir hamleyi bekliyorduk. Yani güncellemeyle birlikte taze ve orjinal içeriğin öneminin çok daha artmış olduğunu gördük. Özellikle sosyal medyanın google arama sonuçlarında korelasyonel olarak daha fazla veri sağlaması sonucunda, taze ve orijinal içeriğin payı daha arttı.

Biz de beyazperde.com olarak bu değişikliği organik arama trafiğinde hissetmeye başlamıştık. Bildiğiniz gibi Beyazperde.com’da sinema dünyasına dair en güncel haberleri kullanıcılarımızla hızla buluşturmaya önem gösteriyoruz. Hatta birçok kaynağın sitemize link vermeden ve kaynak belirtmeden haberlerimizi alıp kendi sitelerinde yayınlaması beklediğimiz trafik artışlarının gelişmesini sağlamıyordu. Son güncellemeyle birlikte taze haber içeriklerimize organik aramadan gelen trafiğin adım adım arttığını gördük.

Ekrem Teymür / Yenimedya Genel Müdürü

Google’ın bu yeni algoritması 2 önemli sonuç oluşturacak;

(1) RSS kaynaklarından veya direkt arama sonuçlarından beslenen ve sadece arama motoru ile Adsense gelirini hedefleyen siteler / sayfalar önemini kaybedecek ve arama sonuçlarında daha az görünecek. Bu tür sayfalar aslında gerçek içerik sayfası değildir ve ziyaretçinin aradığı içeriğe ulaşması önünde fazladan bir tabaka niteliğindedir. Dolayısıyla bu değişiklik internet kullanıcılarının işini kolaylaştıracaktır.

(2) Güncel ve yeni içerik; durağan içeriğe göre daha avantajlı olacaktır. Örneğin “Hülya Avşar” kelimesini arattığımızda, Hülya Avşar’ın biyografisi veya resimleri yerine onun hakkında en son yapılan haberler ve Hülya Avşar’ın son röportajları karşımıza çıkacaktır.

Bu değişiklikleri yayıncılar cephesinden değerlendiğimizde, Google’un sürekli vurguladığı “Arama motorunu değil ziyaretçiyi düşünerek site oluşturun” tavsiyesi her zamankinden daha fazla önem kazanıyor. Orijinal ve yeni haberler, makaleler, videolar yayınlayan kazanacak, hızlı olan kazanacak.

Bizim portallarımızda henüz fark edilebilir bir istatistik değişimi olmadı. Yeni Google algoritmaları radikal bir şekilde ani değişim yaratmaz bunu yavaş yavaş göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir