Google Image Swirl

Google Labs, daha önce  “wonder wheel” yazımda anlattığım arama özelliklerini, görseller içinde geliştirmiş. Google Resarch blogdaki bu yazıda detaylı anlatılıyor. Bu yazıda, artık webin metin ve linklerden ziyade, görselliğe kaydığını, bunun sonucu olarak da aramalarda da görsel üzerinde analizler yaparak görseller arasında ilişkiler kuran bir sistem üzerinde çalıştıklarını söylüyorlar.

google_swirl

Buna bir örnek verecek olursa “jaguar” diye bir arama yapıldığında bu arama sorgusu ile eşleşen görseller “jaguar otomobil” ve “jaguar hayvanı” olabilir. Demek ki “jaguar” aramasının altındaki görseller 2 kategoriye ayrılabilir ve bu kategorinin içinde de ilgili görseller yer alabilir. Örnek için bu linki inceleyebilirsiniz : http://image-swirl.googlelabs.com/html?q=jaguar#

Bu aslında görsellerin pixel pixel incelenmesine dayanıyor. Daha önce de bu yazımda örneğini verdiğim, görsellerin rengine göre kategorize edilmesi de aslında aynı teknolojinin ürünü. Google böylece her bir görseli de inceleyerek katagorize ederek anlamaya çalışıyor. Tabii bu henüz gelişen bir teknoloji.  Görsel ve videoların da içeriklerinin indekslendiği bir arama motoru şüphesiz gerekli ve sonuçları beni oldukça heyecanlandırıyor.

Google Image Swirl” üzerine bir düşünce

  1. Akif

    “Google Image Swirl” beyninin görsel özelliğini fazla kullananlar için biçilmiş kaftan diyebilirim…

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir