Buzdan Heykeller’den Hareketle, İyi bir Viral Nasıl Olmalı?

Aslında mikro sitelerde yapılan çoğu oyun ve benzeri uygulamalar bana sıkıcı gelmiştir. Çoğunlukla dahil olamasam da incelerim sadece. Ancak geçenlerde rastladığım bir mikro site var ki, gerçekten çok eğlenceli. C-Section ın Arçelik için yapmış olduğu “buzdan heykeller” den bahsediyorum. Friend Feed de gördüm, üstelik şirkette ki arkadaşlarda bahsetmişti. Hemen girdim ve bende bir şeyler yaptım. (http://www.buzdanheykeller.com/mainpage.php?id=6424#gallery)

Bir çok benzer mikro site varken neden bu site ilgimi çekmişti, bir mikro site ne zaman başarılı bir viral e dönüşür? İşte bu sorular kafamda oluştu. Bende yeri gelmişken bunlardan kısaca bahsetmek istedim.

buzdan_heykeller

1. İyi bir fikir!

Uygulamanın arkasında iyi bir fikir var mı?

Yeni yıl hediyesini klasik bir e-card la yapmaktansa, sevgilime buzdan bir heykelle “seni seviyorum” demeyi tercih ederim. Zamanlama ve konsept bu açıdan gayet iyi.

2. Uygulama başarısı

Yapılan uygulama ( Web site uygulaması) başarılı mı? Kolay kullanılabilir mi? Eğer bir oyunsa oynanabilir mi?

Buzdanheykeller’de kolayca bir buzdan heykel oluşturabiliyorsunuz. Toplam 2 araç var ve kullanımı gayet kolay. İstediğinizde geri alma veya baştan başlatma şansınız var. Kayıt, aktifleştirme vb… sürtünmeli bir süreç yok. Elinize mause nuzu aldığınız gibi işe koyulabiliyorsunuz. Uygulama çok başarılı.

3. Kişiselleştirme

Kullanıcılar uygulamayı kişiselleştirebiliyorlar mı? Dünyada en çok kullanılan servisler kişisel servislerdir. Örneğin e-postalarımız. En kişisel uygulamalarımız e-postalarımızdır.

Uygulama tamamen kişiselleştirme üzerine kurulu zaten. Ürettiğiniz buzdan heykel sadece size özel oluyor. Üstelik ürettiğiniz şaheseriniz de kendi imzanızı gururla atıyorsunuz.

4. Katılım

Diğer kullanıcıların uygulamaya katılımı ne ölçüde var?

Diğer kullanıcıların eserlerini, en çok beğenilenleri ve en yenileri görebiliyorsunuz. Diğer kullanıcılara da oy verebiliyorsunuz.

5. Viral özellikler

Sosyal ağlarda kolayca paylaşılacak nitelikte bir iş mi? Kolayca paylaşılabiliyor mu?

Buzdan heykelinizi paylaşabileceğiniz bir URL iniz oluyor. Bu URL e ulaşınca eseriniz parçalanarak ortaya çıkıveriyor. Üstelik bunu sosyal ağlarda (Facebook, Twitter, Friendfeed gibi) kolayca paylaşabileceğiniz araçlar var sitede.

6. Markaya katkı

Marka uygulamanın arkasında kalıp unutuluyor mu, yoksa marka algısı hatırlanıyor mu? Doğru bir algı oluşturuluyor mu?

Uygulama ile uğraşırken sürekli “Arçelik demek yenilik demek…” cıngılı çalıyor. Üstteki logo gözden kaçsa bile bu cıngıl kafamıza kazınıyor. Bir heykelin üretim sürecini düşündüğümüzde markanın kafamıza nasıl kazınacağını söylememe gerek yok herhalde :).

Yukarıdaki maddeler de anlattığım sebeplere bağlı olarak bu virali çok başarılı buluyorum. Ancak bazı eksikleri de var bana göre,

1. Bu işin hikayesi mi eksik?

Bu güzel hikayenin bir hikayesi olmalıydı. Her pazarlama aktivitesinin olması gerektiği gibi… Örneğin, “Arçelik yeni yıl hediyenizi gönderiyor”, “Arçelik’ten sevdiklerinize yeni yıl hediyesi”, “Arçelik içinizdeki gizli yeteneği ortaya çıkarıyor” vb.. gibi. Oysa bunların hiç biri yok. Siteye giriyorum ve ilk karşıma çıkan ekran bu işin nasıl yapılacağına dair bir ekran. Peki ama neden yapıyorm ben bunu?

2. E-postayla paylaşım yok.

Buna gerçekten şaşırdım. Sosyal paylaşım sitelerinde paylaşım düşünülmüş te, arkadaşına gönder nasıl düşünülmemiş! Sevgilime göndereceğim maili ben kendi epostamdan değil de, sistem üzerinden atsam, Arçelik bu göndereceğim e-postayı da database ine atsa ileride bir gün kampanyalarını duyururken kullansa, bu giden e-posta da arçelik’in logosu vs. olsa, gönderilen kişide Arçelik markasını hatırlasa fena olmazmıydı?

Küçük eksiklerine rağmen çok başarılı bir proje olmuş. Yeni yılda daha nice virallere…

Bravo Arçelik, Bravo C-Section…

Buzdan Heykeller’den Hareketle, İyi bir Viral Nasıl Olmalı?” üzerine 2 düşünce

  1. kerem

    Güzel birsey…aferin. Ben arçelikten nefret ederim. Hiç ürününü almam. Geçmişte biraz elektronikle uğraştığım için…

    Reply
  2. cem güneri

    Bloğunuzu ve yazdıklarınızı çok beğendim … Bilgiler, gerçekten faydalı oldu … Emeğinize sağlık… Çalışmalarınızın devamını dilerim … Saygıyla …

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir